Ankara’da 3 davadan 1’i kira için

Yükselen ev kiraları nedeniyle Ankara Sulh Hukuk mahkemelerindeki her üç davadan biri kiracı ile ev sahibi arasında.

Ankara’da 3 davadan 1’i kira için

Yükselen ev kiraları nedeniyle Ankara Sulh Hukuk mahkemelerindeki her üç davadan biri kiracı ile ev sahibi arasında.

Ankara’da 3 davadan 1’i kira için
04 Şubat 2023 - 12:30

CHP’nin hukukçu milletvekili Murat Emir, Ankara Adliyesi’ndeki kira davalarını inceledi. Ankara Sulh mahkemelerini tek tek dolaştıklarını anlatan Emir, “Günlük görülen 150’ye yakın davanın en az 45’i kiracı ile ev sahibi arasındaki sorunlardan kaynaklı davalar” dedi.

İktidar eliyle yaratılan ve önlenemez hale gelen ekonomik kriz, hemen her alanda olduğu gibi barınma alanında da ciddi sorunlara yol açtı. Ev sahipleri, kiralara yüzde 200’lere varan zamlar yaparken kiracılar kiralarını ödeyemez duruma geldi. Ankara Adliyesi’ndeki davaların konularına göre dağılımı, giderek tırmanan barınma sorununu bir kez daha gözler önüne serdi.

İstanbul’da kiracı ve ev sahibi arasındaki kavga ölümle sonuçlanmıştı. (Fotoğraf: DHA)İstanbul’da kiracı ve ev sahibi arasındaki kavga ölümle sonuçlanmıştı. (Fotoğraf: DHA)

YURTTAŞLA DALGA GEÇİYORLAR

CHP Milletvekili Murat Emir, mahkemelerin artık kira davalarıyla başa çıkamaz hale geldiğini belirterek, kira davalarının gözle görüşür şekilde arttığını kaydetti. Ankara Sulh Hukuk mahkemelerindeki her üç davadan birinin kira davası olduğunu söyleyen Emir, şunları söyledi:

“İktidarın beceriksizliği hayatın her alanında yurttaşımızı mağdur etmeye devam ediyor. Bir yandan Hazine ve Maliye Bakanı, ‘Gözlerimdeki ışıltıyı görüyor musun’ diyerek vatandaşla dalga geçiyor bir yandan da Cumhurbaşkanı, ‘Benim alanım ekonomi’ diyor. Ancak Türkiye ekonomik olarak her geçen gün biraz daha uçuruma sürüklenmeye devam ediyor. Artan ev fiyatları da iktidarın Türkiye’yi getirdiği durumun sonucu ortaya çıkan bir tablo.

Tüm bu sorunlara rağmen yabancıya konut satışına da hiçbir sınırlama getirilmiyor. Konut karşılığı Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı satmaya da devam ediyorlar.

YABANCIYA KONUT SATIŞINI KISITLAYACAĞIZ

Ancak bu bozuk düzeni değiştirmemize çok az kaldı. İktidarımızda yapacağımız ilk işlerden birisi de yabancıya konut satışını sınırlamak ve konut sorununa kalıcı çözümler getirmek olacak.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum