Böylesi görülmedi: İcradan 437 daire ve dükkan satılacak

Türkiye tarihinin icradan en büyük satış ihalesi 1 Haziran'da yapılacak. Çiftçi Towers'daki 437 daire ve dükkan, banka alacaklarına karşılık satılacak.

Böylesi görülmedi: İcradan 437 daire ve dükkan satılacak

Türkiye tarihinin icradan en büyük satış ihalesi 1 Haziran'da yapılacak. Çiftçi Towers'daki 437 daire ve dükkan, banka alacaklarına karşılık satılacak.

Böylesi görülmedi: İcradan 437 daire ve dükkan satılacak
24 Mayıs 2022 - 13:35

İstanbul Gayrimenkul İcra Müdürlüğü tarafından düzenlenecek icra ihalesi, Türkiye tarihinin en yüksek tutarlı dosyası olarak kayıtlara geçecek. İcra dosyasının alacaklı tarafında özel bir banka, borçlu tarafında ise Çiftçiler Gayrimenkul Danışmanlık A.Ş. ve Askam Kamyon A.Ş. yer alıyor. 

BELİRLENEN BEDEL 4 MİLYAR 289 MİLYON LİRA

Kredilerin ödenmemesi nedeniyle bankanın talebi doğrultusunda şirket adına kayıtlı mülklerin icradan satış ihalesi 1 Haziran'da yapılacak. Halk TV'den Dinçer Gökçe'nin haberine göre satışa konu gayrimenkuller Zincirlikuyu'nda inşa edilen Çiftçi Towers'da yer alıyor. Proje, 23 bin 859 metrekare alan üzerine kurulu 59'ar katlı iki kuleden oluşuyor. Satışa konu dairelerin sayısı 437 olarak kayda girdi. Anılan varlıklar için belirlenen toplam bedel 4 milyar 289 milyon 645 bin TL. Bu tutar, bu zamana kadarki en yüksek tutarlı icradan satış dosyası olarak kayıtlara girdi.

EN PAHALI DAİRE 140 MİLYON LİRA

Dosyada yer alan bilgilere göre, satışa konu dairelerin önemli bir bölümü boğaz manzaralı. Tek tek satışa konulacak dairelerin fiyatı 7 milyon ile 140 milyon TL arasında değişiyor. Üç kattan oluşan 1883 metrekarelik tripleks daire 140 milyon liralık bedeliyle, en değerli varlık olma özelliğine sahip.

İcradan satılacak mülk sayısı fazla olduğu için, icradan satış ihalesi aylarca sürecek. İlk ihale 1 Haziran'da yapılacak ve 24 Ağustos'ta sona erecek. 1 Haziran - 24 Ağustos tarihleri arasında 173 gayrimenkulün satışı yapılacak. 25 Ağustos - 26 Eylül tarihleri arasında ise 246 dairenin satışı gerçekleştirilecek.

DÖVİZ KREDİSİ BATIRMIŞ

İcra dosyasında yer alan belgelere göre, bankanın alacak miktarı da oldukça yüklü. Dosyaya göre özel bankanın alacağı 347 milyon dolar. Verdiği krediyi tahsil edemeyen banka, ipoteğin paraya çevrilmesi yolu ile icra takibine geçti.

ESKİ BANKACI DA İFLASINI İSTEDİ

Çiftçiler Holding'in bir dizi değerli mülkünün icradan satışı için gün sayılırken, gruba yönelik önemli bir davaya ilişkin yargılama ise sürüyor. 'Efsane bankacı' olarak da anılan eski banka genel müdürü Burhan Karaçam'ın şirketi Burhan Karaçam Değer Kazandırma AŞ, Çiftçiler Holding'e karşı iflas talepli dava açtı. İstanbul 16. Asliye Ticaret Mahkemesi'nde görülen davada duruşması 2 Haziran günü görülecek.

YORUMLAR

  • 0 Yorum