Esta'dan Türkiye'ye 5 Proje

Esta'dan Türkiye'ye 5 Proje

Esta'dan Türkiye'ye 5 Proje

Esta'dan Türkiye'ye 5 Proje

Esta'dan Türkiye'ye 5 Proje
19 Temmuz 2017 - 10:24

Bahattin Demirbilek tarafından Rusya’da 2006 yılında kurulan ve ağırlıkla Rusya’da taahhüt projeleri yapan ESTA Construction, Türkiye pazarına 1 milyar doları aşan 5 gayrimenkul projesiyle girdi. Yeni projeler Acıbadem, Beyoğlu, Basınekspres, Bahçelievler ve Marmaris’te yapılacak. Üç proje ise 2019 içinde teslim edilecek.


Türkiye pazarında devletin yaptığı dev yatırımların, bazı büyük firmaların konut sektöründeki bazı alanlardan çıkmasının konuta girmelerinde etkili olduğunu ifade eden ESTA Construction Yönetim Kurulu Başkanı Bahattin Demirbilek, “Türkiye’de dış cephesi ikonik olan binalar yapmayacağız. Bunların yerine insanların rahatlıkla yaşayabileceği kullanışlı binalar yapacağız” dedi. Türkiye’de metrekare fiyatı 5 bin doların üzerinde olan projelerin satışının zor olduğunu belirten Demirbilek, “Bizim projelerde ise metrekare fiyatları 5 bin TL ile 15 bin TL arasında olacak. Ama ağırlık 5 bin TL’lerde olacak” diye konuştu. Türkiye’nin genç nüfusu düşünüldüğünde konut ihtiyacı olacağını belirten Demirbilek, "Doğru yerde doğru proje yaptığınızda o proje satılır. Ayrıca, Türkiye’de ofis projesi düşünmüyoruz ancak kamu özel sektör işbirliğiyle yapılan şehir hastaneleri ile ilgileniyoruz" dedi.


Türk Firmaları Katar’da İş Alabilir


Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan gibi Körfez ülkelerinde pazara Amerikan müşavirlik firmalarının hakim olduğunu söyleyen Bahattin Demirbilek, “Bu firmalar müteahhitlik işlerini Hintlilere veriyor. Bu nedenle Türk firmaları bu pazarlarda üst yapı işleri alamadı. Ancak Katar’a ambargo sürecinden verdiğimiz destekten dolayı Türk firmalarına yeşil ışık yaktı. Bundan dolayı Amerikalı müşavirlik firmalarını devreden çıkarıp bizimle iş yapacağına inanıyoruz. Katar’ın açılması bizim için iyi olacak” açıklamasını yaptı. Rusya’da stat projeleri yaptıkları için Katar hükümetinden kendilerine stat yapma teklifi geldiğini belirten Demirbilek, “Bu proje için anlaşma yapmak üzereyiz” ifadelerini kullandı.


'Stoğun Olmadığı Bölgeleri Seçtik'


Özelikle stoğun olmadığı talebin yüksek olduğu bölgeleri tercih ettiklerini anlatan Esta Gayrimenkul Genel Müdürü Alper Tüfekçi, şöyle konuştu: ”Arsa yatırımı yaptıktan sonra 1.5 yıl boyunca da projeler için çalışmalar yaptık. Dünyaca ünlü mimarlarla projeleri tasarladık. Projeleri oluşturduktan sonra arsaya karar verdik.” Geliştirecekleri projelerden birinin Acıbadem’de olduğunu belirten Tüfekçi, “30 dönüm alan üzerinde yapılacak projemiz Emlak Konut ve TOKİ ortaklığıyla hayata geçirilecek. 909 bağımsız ünitenin olduğu projede 1.5-2 milyar TL’ye mal olacak” dedi. Basın Ekpres üzerinde ise 28 bin metrekarelik alanda A sınıfı bir rezidans projesi yapacaklarını aktaran Tüfekçi, Bahçelievler’de ise 30 dönümlük alanda konut ve ticari alandan oluşan bir proje planladıklarını aktardı. 30 milyon euroya satın aldıkları Marmaris’teki 132 bin metrekarelik alanda ise sağlıklı yaşam üzerine bir konsept geliştireceklerini aktaran Tüfekçi, bir başka arazilerinin ise Beyoğlu Dolapdere’de bulunduğunu belirtti.


Akılda Kalsın Diye Esta'yı Seçti


Bahattin Demirbilek’in, A ve E ile başlayıp aralarında S olan kelimelerin daha fazla akılda kalması nedeniyle Esta adını verdiği şirket, bugün Engineering News Record (ENR) sıralamasında bir önceki yıla göre 13 basamak daha yükselerek, dünyanın en büyük 174. inşaat şirketi konumunda gösteriliyor. Sadece üst yapı çalışmaları esas alındığında ise dünyanın önde gelen inşaat şirketleri arasında yer alıyor. ESTA, Rusya’da üç, Kazakistan, Bahreyn ve Türkiye’de birer ofisi ile 10 bini aşkın kişiye istihdam sağlıyor. 2015 yılını 330 milyon dolar ciro ile kapatan ESTA Construction, kurulduğu günden bugüne kadar yaklaşık 3 milyar dolara yakın bir işi uluslararası paydaşlarıyla projelendirip ve teslim etti.


Rus Milletvekilinden Yarımada Satın Aldı


Yapılan yatırımlarla 5 yıl sonra Türkiye’nin fiziki açıdan daha iyi bir konuma geleceğini anlatan Bahattin Demirbilek, İstanbul’un dışında Marmaris'te yarımada satın aldığını kaydetti. Amos Antik City adıyla bilinen yarım adayı Rusya parlamentosunda yer alan bir milletvekilinden satın aldığını söyleyen Demirbilek, burada butik bir otel yapacaklarını açıkladı.Kaynak: türkrus

YORUMLAR

  • 0 Yorum