"İlk Evim İlk İş Yerim" projesinde ilk temel atıldı

Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut hamlesi "İlk Evim İlk İş Yerim" projesinde ilk temel atıldı. Törende konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Söz verdiğimiz şekilde, ilk etapta 2 yıl içinde 250 bin konut sahiplerine teslim edilecek." dedi.

"İlk Evim İlk İş Yerim" projesinde ilk temel atıldı

Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut hamlesi "İlk Evim İlk İş Yerim" projesinde ilk temel atıldı. Törende konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Söz verdiğimiz şekilde, ilk etapta 2 yıl içinde 250 bin konut sahiplerine teslim edilecek." dedi.

25 Ekim 2022 - 15:12

Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut hamlesinde bir adım daha atıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın katıldığı törenle "İlk Evim İlk İş Yerim" projesi kapsamında 17 ilde 5 bin 615 konut için kazma vuruldu. 

Sosyal konutta ilk temelin atıldığı törende konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan önemli açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamaları şöyle:

Bugün de Sincan bir başka güzel, Ankara bir başka güzel, video konferans ile şu andaki toplantıyı izleyen takip eden tüm vatandaşlarıma Ankara'dan selamlar sevgiler. Değerli Ankaralılar sizleri en kalbi duygularımla hasretle muhabbetle selamlıyorum.

Bugün gazi başkentimiz Ankara'nın güzel ilçesi Sincan'da ülkemizin en büyük konut iş yeri ve arsa kampanyasının ilk temel atma töreni vesilesiyle birlikteyiz. Türkiye 2. Dünya Savaşı sonrası maalesef plansız, programsız ve oldukça hızlı bir şehirleşme sürecine girmiştir. Köylerden il ve ilçe merkezlerine bilhassa büyükşehirlere yönelen göçü yöneten vizyon olmayınca ortaya gecekondular ve sağlıksız beton yığınlarından oluşan yerleşim alanları çıkmıştır. Bir yandan hızla artan nüfusun konut ihtiyacı yeterince karşılanamazken diğer yandan da inşa edilen yapıların teknik kontrolü yapılamamıştır.

HER DEPREM, SEL GERÇEĞİ YÜZÜMÜZE ÇARPMIŞTIR

Onun için her tür depremde hep yüreklerimiz ağzımıza geldi. Nice kardeşlerimizi kaybettik. Neyle bu sağlıksız yapılaşmayla. Yaşadığımız her deprem, her sel ve heyelan felaketi bu gerçeği yüzümüze çarpmıştır. Bunu İzmir'de, Malatya'da, Elazığ'da, Simam'da yaşadık. Ülkemizin dört bir yanında bunları yaşadık. Yakın tarihimizin en büyük acısı olan 1999 depreminin ardından bu doğrultuda bazı adımlar atılmışsa da milletimize talep ettiği ekonomik ve konforlu konut arzı yeteri kadar sunulamamıştır.

26 BİN SOSYAL TESİS İNŞA ETTİK

Hükümete geldiğimizde TOKİ vasıtası ile inşa edilmiş konut sayısı 43 bindi. Biz bugün bu rakamı 1 milyon 170 binin üzerine çıkardık. Nereden nereye. Ayrıca bu konut bölgeleri ve çeşitli kurumlarımız için 26 bin sosyal tesis inşa ettik.

KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJELERİ İLERLİYOR

Başlattığımız bu son kampanya ile TOKİ vasıtasıyla milletimize sunduğumuz konut sayısını nereye yükseltiyoruz? 2 milyona yükseltiyoruz. Ayrıca kentsel dönüşüm projeleri de hızla ilerliyor. Halihazırda kentsel dönüşüm ile üretilen konut sayısı 3 milyonu bulmuş durumdadır. Daha geçenlerde İstanbul Esenler'de 60 bin konutluk kentsel dönüşüm projesinin ilk etabının teslim töreninde vatandaşlarımızın heyecanına ve sevincine ortak olduk.

DÜNYADAKİ GELİŞMELER ÜLKEMİZİ DE ETKİLEDİ

Elbette 81 ilimizi ve ilçelerinin tamamını kapsayan bu büyük konut atılımı ve kentsel dönüşüm projelerimizin yaygınlaşması özel sektörü de harekete geçirmiştir. Nitekim bugün ülkemizdeki 28,5 milyon konutun 13,5 milyonunun son 20 yılda inşa edildiğini görüyoruz. Önce Covid-19 salgını ile sarsılan ardından Rusya-Ukrayna savaşı ile daha da derinleşen bir krizin içine sürüklenen dünyadaki gelişmeler ülkemizi de etkiledi.

EV SAHİPLERİ KİRACILARA ZULMETTİ

Konut ve kira fiyatlarında yaşanan hiç bir ekonomik ölçü ile kıyaslanamayacak artışlar vatandaşlarımızı mağdur etti. Kira fiyatlarında fırsatçılar ne yaptılar ev sahiplerine bakın dalaşma başladı ev sahipleri zulmetti kiracılarına, yüksek kiralar uyguladılar. İşte bunun üzerine kira artış sınırlamaları gibi tedbirleri hayata geçirirken eş zamanlı olarak da arzdaki artışı temin edecek bu çalışmaları başlattık.

ARSA SAYISINI 1 MİLYONA ÇIKARDIK

Son dönemde 2019'da 50 bin bir sonraki yıl da 100 bin haneyi kapsayan iki ayrı sosyal konut projesine milletimizin gösterdiği ilgiden de aldığımız cesaretle Cumhuriyet tarihinin en büyük kampanyasını planladık. Milletimizle paylaştığımız 500 bin konut, 250 bin arsa ve 50 bin iş yeri kampanyamız işte bu hazırlığın neticesidir. Daha sonra arsa sayısını ne yaptık 1 milyona çıkardık. Ne dedik? Kura ile bu arsaların da dağıtımını yapacağız. TOKİ desteği ile kendi evini yapmak isteyen tüm vatandaşlarımızı bu kampanyaya dahil ettik. Atacağımız adım nedir? Atacağımız adım şu; Altyapıyı biz yapacağız konutu da vatandaşımız yapacak. Ülkemizde TOKİ'nin kendilerine sunduğu imkanlarla ev sahibi olabilmiş şu anda milyonlarca vatandaşımız var. Bizim için en büyük mükafat bu vatandaşlarımızdan aldığımız duadır.

YARIM MİLYON İNSANIMIZI İSTİHDAM EDECEK İŞ YERLERİ

Kampanyaya başvuru sayısının 8 milyona yaklaşması ne kadar doğru bir iş yaptığımızı, ne büyük bir ihtiyacı karşıladığımızı göstermektedir. Konut ve arsalarımızın tamamı hizmete girdiğinde yaklaşık 6 milyon vatandaşımız daha huzurlu, daha güvenli yuvasına kavuşmuş yaklaşık yarım milyon insanımızı istihdam edecek iş yerleri faaliyete geçmiş olacaktır. Projemizi açıkladığımız tarihten sadece 40 gün sonra yaptığımız bu temel atma töreni de milletimize olan taahhütlerimiz konusundaki hassasiyetimizin yanında iş yapma kapasitemizin büyüklüğünü göstermektedir. Temelini attığımız ilk etap 5 bin 615 konut Ankara, Zonguldak, Kırşehir, Kahramanmaraş, Aydın, Bolu, Konya, Afyonkarahisar, Diyarbakır, Uşak, Erzurum, Muğla, Yozgat, Manisa, Amasya, Tunceli ve Elazığ illerimizi kapsıyor.

2 YIL İÇİNDE 250 BİN KONUT

Türkiye ekonomisi yeni yatırımla 2 trilyonluk ivme kazanacak. Söz verdiğimiz şekilde, ilk etapta 2 yıl içinde 250 bin konut sahiplerine teslim edilecek. 2028'e kadar 500 bin konutu bitirip hak sahiplerine teslim edeceğiz.  TOKİ'nin yapılmış konutlarını biliyorsunuz. 

YEREL VE YATAY MİMARİ

Konutlar yerel ve yatay mimariye göre inşa edilecek. Temellerin atılacağı iller arasında 2 bin 171 konut ile Ankara başı çekiyor. Sincan'da 1626 konut ve 34 iş yerinin inşası için çalışmalar başlayacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın canlı bağlantı ile temel atma törenine katıldığı duraklardan biri de Konya. Toplamda 7 bin 655 sosyal konutun yapılacağı Konya için ilk temel Kadınhanı ilçesinde 206 konut ile atılacak. 500 iş yeri ve 55 bin ev yapmaya hazır arsa da şehre kazandırılacak.

Türkiye genelindeki 250 bin konutun 2 bin 420'si Erzurum'a yapılacak. Kentte ilk temel atma töreni Hınıs ilçesinde yapılacak. İlçeye proje kapsamında 158 konut inşa edilecek.

Ankara, Konya ve Erzurum dışında 14 kentte de temeller atılacak. Bu iller; Afyon, Amasya, Aydın, Bolu, Diyarbakır, Elazığ, Kahramanmaraş, Kırşehir, Manisa, Muğla, Uşak, Tunceli, Yozgat ve Zonguldak.

Konutların inşası 2 yılda tamamlanacak.


YORUMLAR

  • 0 Yorum