İzmir Pınarbaşı-Kemalpaşa metro ihalesi yapıldı!

Kent genelinde metro projelerini hızlandıran İzmir Büyükşehir Belediyesi, Pınarbaşı-Kemalpaşa metro ihalesini gerçekleştirdi. Metro ihalesi için 7 firmadan teklif geldi.

İzmir Pınarbaşı-Kemalpaşa metro ihalesi yapıldı!

Kent genelinde metro projelerini hızlandıran İzmir Büyükşehir Belediyesi, Pınarbaşı-Kemalpaşa metro ihalesini gerçekleştirdi. Metro ihalesi için 7 firmadan teklif geldi.

İzmir Pınarbaşı-Kemalpaşa metro ihalesi yapıldı!
10 Ağustos 2021 - 11:59

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’ kent genelinde metro projelerini hızlandırdı.  İzmir  Büyükşehir Belediyesi'nde yer alan habere göre; kent genelinde raylı sistem yatırımlarına bir yenisi daha ekleniyor. İzmir’de çevreci, ekonomik ve konforlu toplu ulaşımın önemli unsurlarından biri haline gelen 179 kilometrelik raylı sistem ağını büyütmek için Narlıdere Metrosu inşaatını yüzde 77 oranında bitiren Çiğli Tramvayı inşaatına başlayan ve Buca Metrosu için bu sene çalışmalara başlamaya hazırlanan İzmir Büyükşehir Belediyesi,  raylı sistem hattını Kemalpaşa’ya uzatmak için düğmeye bastı. 

7 firmadan başvuru

27,5 kilometrelik Otogar-Kemalpaşa Metro hattı için bugün proje ihalesinin ilk aşaması  gerçekleşti. İhaleye Kaiser Mühendislik ve Müşavirlik A.Ş, Tekfen Mühendislik A.Ş, Yüksel Proje Uluslararası A.Ş, Team Gruop (İtalyan), Su-Yapı Mühendislik ve Müşavirlik A.Ş- Metro İstanbul Sanayi ve Ticaret İş Ortaklığı, SWS Engineering S.P.A (İtalyan)-Tümaş İş Ortaklığı ile Prota Mühendislik Proje Danışmanlık Hizmetleri A.Ş katılarak ön yeterlilik dosyalarını sundu. Proje ihalesinin ikinci aşamasında ön yeterlilik sağlayan firmalar listeye alınarak projeyi hangi  yöntemleri kullanarak yapacaklarını sunacak. 3. aşama ihalede ise mali teklifler açılacak. İhale sürecinin bitmesiyle başlayacak proje çalışmaları iki senede tamamlanacak.

Raylı sistem hattı genişliyor 

İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak şehir içi ulaşımda özel otomobili tercih etmesine neden olan yaklaşımlar yerine toplu taşıma yatırımlarına öncelik vererek araçların değil insanların konforlu şekilde ulaşımını hedeflediklerini ve raylı sistem yatırımlarını hızlandırdıkların söyleyen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Raylı sistem konusunda İzmir Büyükşehir Belediyesi geride kalan 1,5 yılda çok iyi bir sınav verdi. Pandemiye rağmen Narlıdere Metro Hattı inşaatı  takviminde işlemeye devam etti. Çiğli Tramvayı inşaatına başladık. Karabağlar-Gaziemir Metro Hattı için de proje çalışmalarımız sürüyor. 1 milyar 70 milyon avro bütçesi ile İzmir tarihinin en büyük yatırımı olacak Buca Metrosu’nun son aşama ihalesini 6 Eylül'de yapıyoruz. Bu yıl Buca Metrosu inşaatına başlamayı planlıyoruz.  Asıl hedefimiz kent içi ulaşımda otomobil kullanımını en aza indirerek toplu taşıma sistemlerini geliştirmek.  ‘İzmir’i demir ağlarla öreceğiz’ demiştik. Şimdi de Otogar-Kemalpaşa Metro Hattı için proje çalışmalarına başlayacağız.  İzmir halkına verdiğimiz bu sözü bir bir yerine getirmenin onurunu yaşıyoruz. Bu proje Kemalpaşa’yı ileriye taşıyacak,  bu projenin startını verecek olmanın mutluluğunu yaşıyorum ” dedi.

Nerelerden geçecek?

Kemalpaşa trafiğine nefes olacak, Kemalpaşa ile Bornova arasındaki sanayi bölgelerini birbirine bağlayacak metro hattı 19 istasyondan meydana gelecek. Otogar, Işıkkent, Bornova Sanayi, Pınarbaşı, Ambarlar, Kavaklıdere, Ulucak, Kemalpaşa Devlet Hastanesi, Kemalpaşa Merkez, Kemalpaşa Belediyesi, Kemalpaşa Üniversitesi ile Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesi’nden geçecek.  Hat, İzmir Otogarı ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nca yapımı planlanan İzmir-Ankara Yüksek Hızlı Tren hattı ile Otogar-Halkapınar Hafif Raylı Sistem hattına entegre olacak.

YORUMLAR

  • 0 Yorum