Kentsel Dönüşüm Bursa’da Konut Fiyatlarını Uçurdu

Kentsel Dönüşüm Bursa’da Konut Fiyatlarını Uçurdu

Kentsel Dönüşüm Bursa’da Konut Fiyatlarını Uçurdu

Kentsel Dönüşüm Bursa’da Konut Fiyatlarını Uçurdu

Kentsel Dönüşüm Bursa’da Konut Fiyatlarını Uçurdu
19 Temmuz 2017 - 14:24

Bursa, kentsel dönüşüm projeleriyle hareketli bir dönem yaşıyor. Merkez ilçelerde 1999 depremi öncesi inşa edilen pek çok bina kentsel dönüşüm kapsamına alınarak yıkılırken, buna bağlı olarak il genelinde satılık ev ve kira fiyatları da artış göstermeye başladı.

KİRA YARDIMI FİYATLARI YÜKSELTTİ

Bursa’da kentsel dönüşüm kapsamına alınarak yıkımına başlanan evler, emlak sektörünü hareketlendirdi. Dairesi kentsel dönüşüm kapsamına alınan mülk sahiplerine yapılan aylık 800 liralık kira yardımı kira fiyatlarının yükselmesine neden oldu.

YILLIK FİYAT ARTIŞI YÜZDE 19

Dönüşüm yoğunluğunun yaşandığı Nilüfer, Osmangazi ve Yıldırım gibi ilçelerde site içerisindeki 3+1 dairelerin fiyatları 280 bin liradan başlayıp milyon liralara kadar çıkıyor. Metroya yakın lüks bir sitede yeni yapılan 2+1 dairenin fiyatı 410 bin lira iken, 3+1 dairelerin fiyatı ise 500 bin liradan başlıyor. Nilüfer ilçesinde bin 200 ile bin 400 lira arasında olan kiralık daire fiyatları ise 2 bin liraları buluyor. Haziran ayı itibariyle Bursa’da satılık konut fiyatlarının ortalama metrekare fiyatı 1.875 lira seviyesine ulaştı. Satılık konutta yıllık fiyat artışı yüzde 19’a, kiralık konutta ise yüzde 14’e çıktı. Kiraların metrekare bazında ortalama fiyatı ise 9 lira civarında.

KİRACILARI EYLÜL AYINDA ZOR GÜNLER BEKLİYOR

Bursa Emlak Müşavirleri Odası Başkanı Erdal Çelebi, Osmangazi ve Yıldırım ilçelerinde ise kira fiyatlarının 700 ila 900 lira arasında değiştiğini kaydetti. Çelebi; “Evi dönüşüme giren konut sahibi 2 yıl kirada oturacağını düşünerek hareket ediyor. Yapılan 800 liralık kira yardımını da hesap ederek ev sahibinin söylediği rakama razı oluyor. Genellikle arsa bulunmayan bölgelerde de fiyatlar yükseliyor. Konut fiyatlarının yükselişi böyle devam ederse kiracıları eylül ayında zor günler bekliyor. Okulların açılmasıyla birlikte kiralarda daha da büyük artışlar bekliyoruz” değerlendirmesini yaptı.

İSTANBUL YOLU'NA 2,5 EMSAL ARTIŞI

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından verilen 0,50 emsal artışıyla halihazırda 211 sitede dönüşüm başladı. Ayrıca Bursa Büyükşehir Belediye Meclisi, İstanbul Yolu kentsel dönüşüm projesiyle ilgili 1/25000, 1/5000 ve 1/1000’lik planları oy birliğiyle kabul etti.

BİNA KATLARI 20'YE KADAR ÇIKABİLECEK

Terminale kadar gidecek tramvay hattı ile birlikte 2,5 emsal artışı verilen İstanbul Yolu’nda Gençosman’dan Küçükbalıklı Tüp Geçidi’ne kadar sağlı ve sollu olarak 250-300 metre derinliğe kadar 12-20 kat yüksekliğe sahip binalar yükselecek. 2,5 emsal artışı ile bölgede turizme hizmet edecek bina katları 20’ye kadar çıkabilecek.

ALTEPE; "YOLDA BÜYÜK DEĞİŞİM BAŞLIYOR"

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, 160 hektarlık alanda gerçek anlamda kentsel dönüşümün sağlanması için meclisten karar çıktığını, Bursa’da yapılan kentsel dönüşümlerde, bölgeye değer katacak yatırımlarda öncelikle otopark ve sosyal donatı alanlarının bulunmasını önemsediklerini vurguladı. İstanbul Yolu’nda devam eden tramvay çalışmasına da değinen Altepe; “Raylı sistem çalışması ile birlikte yolda büyük bir değişim oluyor. Bölgeye farklı mimari tarzlarda 9 köprü ile ayrı bir vizyon güzellik katılacak. Önümüzdeki sene bitmiş olacak. 200 metre derinlikte 160 hektarlık alanda bu düzenleme yapıldı. 2,5 emsal tamamına veriliyor. Amacımız buradaki dönüşümü tetiklemek. Yapılaşmanın başlaması, buradaki büyük parsellerin oluşması lazım” dedi.

 

Kaynak: dunya.com

YORUMLAR

  • 0 Yorum