Konut sektöründe trendler değişti!

Pandemiyle beraber konut sektöründe trendler değişti. Yeni ev arayan kişiler, birçok farklı taleple geliyor. Peki yeni ev alacak kişiler hangi kriterlere dikkat ediyor? İşte ayrıntılar...

Konut sektöründe trendler değişti!

Pandemiyle beraber konut sektöründe trendler değişti. Yeni ev arayan kişiler, birçok farklı taleple geliyor. Peki yeni ev alacak kişiler hangi kriterlere dikkat ediyor? İşte ayrıntılar...

Konut sektöründe trendler değişti!
03 Aralık 2021 - 13:28

Kovid-19 salgınıyla beraber geçilen evden çalışma düzeni pek çok şirket tarafından kalıcı hale getirildi. Bu sebeple yeni ev arayan kişiler, artık çalışma odası şeklinde kullanmak üzere bir oda daha talep ederken bazı çalışanlar da konutlarındaki bir odayı çalışma odasına çevirmeye başladı. Büyük konutu bulunanlar ise kuaför, sinema, masaj odası gibi farklı taleplerle geliyor. 

Pandemiyle önemi arttı

Çalışma odalarının öneminin salgınla beraber arttığına dikkat çeken Billionaire Furniture ve Luxury Stone’un Kurucusu İç Mimar Merve Aycan, konuya ilişkin açıklamasında “Birçok insan, pandemiyle birlikte evden çalışma deneyimini yaşadı. Getirdiği kolaylıklar ve düşen maliyetler nedeniyle birçok şirket ise bu düzeni kalıcı hale getirdi. Pandeminin ilk zamanlarında bu durumun geçici olacağı düşüncesiyle çalışma ortamları çok önemsenmedi. Kimi yemek masasında çalıştı, kimi küçük bir sehpaya bilgisayarını kurdu. Fakat bu durum birçok sorunu da beraberinde getirdi. Özellikle de iki çalışanın bulunduğu evlerde daha çok zorluk yaşanıyor” diye konuştu.

 

Sağlık için riskli 

Çalışma ortamının verim ve sağlık açısından da çok önemli olduğunun altını çizen Aycan, “Çalışma masasının boyundan, sandalyenin kalitesine her şey çok önemli. Kişiye uygun olmayan mobilyalar nedeniyle bel, sırt ve boyun ağrıları başta olmak üzere birçok rahatsızlık yaşanabiliyor. Ayrıca sıkıcı duvar renkleri, kullanışsız mobilyalar, kabloların yarattığı dağınıklık kişilerde verimi düşürüyor. Bu nedenle çalışma ortamı çok önemli. Ayrıca uzmanlar da ev iş dengesini sağlamak için ayrı bir odanın ya da ortamın önemini vurguluyor” ifadelerini kullandı. 

 

‘Çalışmaya uygun ortam yaratıyoruz’

Çalışacak alanı olmayan konutlarda oturan kişilerin yeni bir oda veya ortam istediğini belirten Aycan, “Son bir yıldır bu yönde birçok talep alıyoruz. Kimi evinin bir odasını çalışma odasına çeviriyor kimi ise yeni aldığı evde bir odayı çalışma odası olarak kurguluyor. Biz de bu talepleri yerine getiriyoruz. Ayrı oda kuramayanlar için ise mevcut odanın bir bölümünü çalışma alanına çeviriyoruz. Bu bile büyük bir değişim yaratıyor. Halıdan duvardaki tablolara kadar her şeyi yerleştirip çalışmaya uygun bir ortam oluşturmuş oluyoruz” şeklinde konuştu.

 

Kuaför odası isteyen de var

Çalışma odalarının yanı sıra büyük konutta yaşayan kişilerin farklı taleplerle de geldiğini dile getiren Merve Aycan, konuşmasını şu şekilde tamamladı: 

“Pandemi sürecinde insanlar evleriyle daha fazla ilgilenmeye başladılar. Yaptırmak istedikleri ancak hep erteledikleri, zaman bulamadıkları ev projelerine zaman ayırabildiler. Genel olarak evin tamamı renovasyon yapıldı. Mutfaklar, banyolar, yatak odaları, çocuk odaları, salonlar yapıldı. Çocuk oyun odaları, sinema odaları talepler arasındaydı. Bazı yurtdışı projelerimizde kadın müşterilerimizin en çok makyaj ve kuaför salonu talepleri oldu. Bu süreçte şıklığın yanı sıra rahatlık ve netlik de ön plana çıktı.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum