TOKİ'den Emekliye 300 TL Taksitle Konut

TOKİ'den Emekliye 300 TL Taksitle Konut

TOKİ'den Emekliye 300 TL Taksitle Konut

TOKİ'den Emekliye 300 TL Taksitle Konut

TOKİ'den Emekliye 300 TL Taksitle Konut
11 Ağustos 2017 - 15:22

Türkiye genelinde hemen hemen 81 ili kapsayan konut projelerini üreten ve her yıl 65 bin vatandaşın ev sahibi olmasına vesile olan TOKİ, 2017 ve 2018 konut planlaması kapsamında emekliye ucuz konut vaadiyle ev sahibi yapmaya devam ediyor. Her emekli vatandaşı ev sahibi yapmayı amaçlayan idare, satışa çıkardığı her projede yüzde 25'lik kontenjanı emeklilere ayırmakta. Bazı illerde ise sadece emekliye özel konut projesi üretimi gerçekleştirilmekte.

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) ülke genelinde sosyal konutüretmeye, emeklileri ev sahibi yapmaya devam ediyor. Her ilde sosyal konut üreten idare, uygun taksitlerle, kira öder gibi emekliye adeta ikinci bahar yaşatıyor. Projeleri TOKİ resmi web sitesi üzerinden Emekliye Özel Toki konutları bölümünden gün be gün takip edilebiliyor.

İdare her yıl 20 binin üzerinde emekliyi ev sahibi yaparken, bu yıl ise 25 bin rakamını hedefliyor. 2017, 2018'de TOKİ 25 Bin emekliyi kira öder gibi en düşük ayda 300 TL taksit ödeterek ev sahibi yapacak.

81 ilde proje mevcut!

Her gün yeni bir il ve ilçede konut projesi üreten idare, proje tasarlarken, bölgeyi inceliyor ve ihtiyaç olabilecek konut miktarınca belirlenen il ve ilçede konut projesinin startını veriyor. Emekli dernekleri ise bu kapsamda belirleyici olabiliyor. Vatandaşlar bağlı bulundukları il ve ilçelerdeki emekli derneğine talep oluşturarak TOKİ'den proje üretimi isteyebiliyor. İdare bu şekilde vatandaşa ulaşma imkanı sağlayabiliyor.

Emekli kartı yetiyor!

TOKİ'den ev sahibi olmak isteyen emekli vatandaşların başvuru şartlarını bilmeleri gerekiyor. Başvuruların nasıl yapılacağı ise oldukça kolay. İlinize veya ilçenize bağlı emekli dernekleri, idare birimilerine emekli kartınızla başvuru yapabiliyorsunuz. Üzerinize daha önce kayıtlı bir taşınmaz olmaması şartı var. Eşinizin veya evladınızın bir ev sahibi olmaması ana şartlar arasında. Sonrası ise; kura çekilişi yapılacaksa başvuruyu taamlayıp kurayı beklemek.

Her ilde inşa edilen konutlarda yüzde 25'i emekliye...

Ülke geneinde hemen her il ve ilçeye konut projesi yapan idare, son yıllarda hedef rakamları artırdı. Geçtiğimiz yıl 2016'da 20 binden fazla emekliyi ev sahibi yapan idare, 60 binin üzerinde vatandaşı ev sahibi yapmıştı. Uygun taksit olanakları, kira öder gibi vatandaş ev sahibi oldu. 2017'de ise hedef konut üretimi 65 Bin olarak açıklayan TOKİ Başkanı M. Ergün Turan, "her ilde ürettikleri projelerde yer alan dairelerin yüzde 25'ini emeklilere ayırdıklarını, geçen yıl 17 bin olan sayının bu yıl 20-25 binli bir seviyeye yükseltileceğini söyledi. Emekliler böylece ayda 300 lira taksitle ev sahibi olma imkanına kavuşacak." dedi.

İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Trabzon, Edirne'den Kars'a kadar pek çok büyükşehir dahil olmak üzere, yurdun her ilinde her ilçesinde sosyal konut üreten idare yeni projelerini ve emekliye satacağı yeni konutları web sitesi www.toki.gov.tr internet sitesinden her gün yeni bir projeyi açıklıyor.

 

 

kaynak: Emlak Pencerem

YORUMLAR

  • 0 Yorum