Kentsel dönüşüme yüzde 1'in altında faiz hazırlığı!

Kentsel dönüşüm kapsamında vatandaşa kendi evini ve iş yerini dönüştürme ile güçlendirme çalışmaları için sağlanan kredi desteğinde, devletin faiz katkısının artırılması, oranın yüzde 1’in altına çekilmesi hazırlığı var.

Kentsel dönüşüme yüzde 1'in altında faiz hazırlığı!

Kentsel dönüşüm kapsamında vatandaşa kendi evini ve iş yerini dönüştürme ile güçlendirme çalışmaları için sağlanan kredi desteğinde, devletin faiz katkısının artırılması, oranın yüzde 1’in altına çekilmesi hazırlığı var.

Kentsel dönüşüme yüzde 1'in altında faiz hazırlığı!
24 Ocak 2023 - 15:10

Kamu tarafından seferberlik bilinciyle yürütülen kentsel dönüşüm çalışmalarıyla riskli olarak belirlenen 6.5 milyon konutun her yıl bir milyonunun dönüşümü hedefleniyor. Bu kapsamda vatandaşın da çeşitli desteklerle kendi konutunu dönüştürmesine imkan sağlanıyor. Son olarak faiz destekli kentsel dönüşüm ve güçlendirme kredileri konusunda geçen yıl kredilerin üst limitleri iki kez artırılmıştı. Şimdi ise kentsel dönüşüme hız kanandırmaya devam etmek ve vatandaşın daha kolay imkanlarla krediye ulaşabilmesi için verilen faiz desteğinin artırılması üzerine çalışılıyor.

2022’nin Şubat ayında kredi desteği yüzde 50 artırılmıştı. Ardından ekim ayında ikinci kez artışa gidilerek hem faiz desteği hem de verilen kredi desteği artırılarak, hak sahipliği bazında destek sağlanacak kredi anapara tutarı üst limiti, güçlendirme kredisi için 160 bin liradan 240 bin liraya, konut yapım ve konut edinme ile işyeri yapım kredisi için 400 bin liradan 600 bin liraya yükseltilmişti.
 

MURAT OSKAY: YÜZDE 1'İN ALTINA DÜŞECEK

Geçen yıl yapılan düzenlemede, güçlendirme ve konut yapım ve edinme kredilerinde faiz oranı 400 baz puandan 600 baz puana, işyeri yapım ve edinme kredilerinde ise 300 baz puandan 450 baz puana çıkarılmıştı. Bu kapsamda yeni bir hazırlık yapıldığı açıklandı. İstanbul’daki kentsel dönüşüm çalışmaları hakkında bilgi vermek için TOKİ İstanbul Uygulama Daire Başkanı Murat Oskay ile toplantı düzenleyen Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Sezayi Köse, kredilere verilen faiz desteklerinin artırılması için hazırlık yapıldığını söyledi. Kentsel dönüşüm kredisinde faiz oranlarının yüzde 1’in altına düşmesinin, 10 yıl olan vade süresinin de uzamasının planlandığını vurgulayan Köse, yeni destek paketinin önümüzdeki günlerde netleşeceğini dile getirdi.
 

695 BİN KONUT DÖNÜŞTÜ

Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Sezayi Köse, İstanbul genelinde sürdürülen dönüşüm çalışmaları hakkında verdiği son bilgilerde, “İstanbul’da bugüne kadar 695 bin konutun dönüşümü sağlandı, sahada ise 93 bin konutun dönüşümü devam ediyor. Bu süreçte hızlı dönüşüm için Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ve iştirakleri kadar belediyelere de görev düşüyor. Dönüşüm yasasına göre büyükşehir belediyeleri doğrudan yetkili. İlçe belediyelerine de yetki veriliyor” dedi.
 

SEZAYİ KÖSE: 11 BİN KONUT İNŞASI SÜRÜYOR

İstanbul Fikirtepe’de sorunlu hale gelen kentsel dönüşüm çalışmalarında bakanlık eliyle projeler tamamlanıyor. Köse, “Yeni Fikirtepe 1 bölgesinde 1648 konut teslim edilmişti. Emlak Konut’un başladığı projede ise ilk teslimler mayıs ayında olacak. İflas eden bir firmanın yarım bıraktığı projede 273 konut tamamlanarak hak sahiplerine verilecek. Yaklaşık 11 bin konutun inşası da sürüyor” dedi.

En büyük dönüşüm çalışmasının yürütüldüğü İstanbul Esenler ilçesindeki çalışmalarla ilgili bilgi veren Murat Oskay ise, “Bölgede 2 bin 30 konut hak sahiplerine teslim edildi. 1461 konutun teslimine 2 ay içinde başlayacağız. Yaklaşık 1700 konut ise yıl sonunda tamamlanacak. 8.7 milyon metrekare alanda, okulu, camisi, millet bahçesi ve hatta teknoparkı ile örnek bir şehircilik çalışması yürütüyoruz. Alanın yüzde 68’ini yeşile ayırdık. Diğer etapların da devreye girmesi ile ilçede toplam 60 bin konut inşa edeceğiz. Bu evlerin tamamı riskli yapılarda yaşayan vatandaşa verilecek” dedi.
 


YORUMLAR

  • 0 Yorum