Tüm kiracıları ilgilendiren sürpriz karar; Bu hakkınız artık olmayacak

Milyonlarca kiracıyı yakından ilgilendiren kararın detayları belli oldu. Bunu yapmazsanız hakkınız yanacak. İşte herkesin merak ettiği o ayrıntı…

Tüm kiracıları ilgilendiren sürpriz karar; Bu hakkınız artık olmayacak

Milyonlarca kiracıyı yakından ilgilendiren kararın detayları belli oldu. Bunu yapmazsanız hakkınız yanacak. İşte herkesin merak ettiği o ayrıntı…

Tüm kiracıları ilgilendiren sürpriz karar; Bu hakkınız artık olmayacak
30 Mart 2023 - 14:30

Türkiye'deki milyonlarca kiracı için önemli duyuru yapıldı. Kira gelir beyannamesi için son tarih verilerek vatandaşlara uyarı yapıldı.

Milyonlarca vatandaş kira gelir beyannamesi ile ilgili olarak Mart Ayının yaklaşmasıyla mülk sahibi vatandaşlar tarafından sorgulanmaya başladı.

Milyonlarca kiracıyı ilgilendiren son dakika duyuru yapıldı: 31 Mart'a kadar bunu yapmazsanız hakkınız yanacak- Peki kira gelir beyyannamesi nasıl hesaplanır? Kira nasıl yapılır son tarih nedir? Tüm detaylar belli oldu.

Mart ayının son haftalarına girilmesi ile birlikte kira gelir beyannemesi mülk sahipleri tarafından araştırılmaya başlandı.

Kira geliri elde eden mülk sahipleri tarafından her yıl mart ayında Maliye Bakanlığı'na beyanname veriliyor. Buna göre; Mükelleflerin, 1 Ocak-31 Aralık dönemine ait beyana tabi gayrimenkul sermaye iradı gelirleri için mart ayının 1'inci gününden 31 Mart son günün akşamına kadar beyannamelerini vermeleri gerekiyor.,

Beyanname üzerinden hesaplanan gelir vergisi Mart ve Temmuz aylarında olmak üzere iki eşit taksitte ödenir.

Ödenmesi gereken vergi tutarı hesaplanırken öncelikle konut kira gelirleri toplamından istisnaya tabi olan kısımlar çıkarılır. Kalan kısım için yapılan giderler tespit edilerek matrahtan düşülür ve kalan kısmın girdiği dilimlere göre ödenmesi gereken gelir vergisi hesaplanır.
 

Yıllık beyanname verilmesi nedeniyle ek olarak bir de damga vergisi ödenmektedir.

Mükellefler, 1 Ocak-31 Aralık 2022 dönemi konuttan 9 bin 500 bin TL, iş yerinden ise 70 bin TL'nin üzerinde kira getirisi sağlaması halinde gelir vergisi ödeyecek.

Konutta sadece tek mesken için istisna uygulanacak. Kira gelirini beyan etmeyen veya eksik beyan edenler istisnadan faydalanamayacak.

İstisna haddinin üzerinde konut geliri elde edenler bu istisna oranı düştükten sonra beyanname verecek. İstisna oranı sadece bir konutta kullanılabildiği için birden fazla konuttan kira geliri elde edenlerin buna dikkat etmesi gerekecek.

Öte yandan iş yeri kira gelirinde beyan sınırı geçilmesi durumunda istisna oranı düşülmeyecek.

Vatandaşlar internette "www.gib.gov.tr" adresi üzerinden "Hazır Beyan Sistemi"ne giriş yapıp hazırlanan beyanları onaylayarak veya üzerinde gerekli değişiklikleri yaparak hızlı ve kolay bir şekilde kira beyanlarını verebiliyor.

Ayrıca ikametgahın bulunduğu bölgedeki vergi dairesinde de bu işlem yapılabiliyor. Hazır Beyan Sistemi'ne 7 gün 24 saat ulaşılabiliyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum