Hastane inşaatı maliyetlerin artması nedeniyle durdu!

25 Aralık Devlet Hastanesi’nin ek bina inşaatı maliyetlerin artması nedeniyle durdu

Hastane inşaatı maliyetlerin artması nedeniyle durdu!

25 Aralık Devlet Hastanesi’nin ek bina inşaatı maliyetlerin artması nedeniyle durdu

Hastane inşaatı maliyetlerin artması nedeniyle durdu!
24 Haziran 2022 - 12:30

Geçtiğimiz aylarda artan inşaat maliyetleri sebebiyle durdurulan 25 Aralık Devlet Hastanesi’nin ek bina şantiyesi olduğu gibi durdu.

Yapı malzemelerinin taşınmaya başlandığı şantiyede inşaatın yeniden ne zaman başlayacağı ise bilinmezliğini koruyor.

Geçtiğimiz aylarda artan inşaat maliyetleri sebebiyle durdurulan inşaat alanı henüz tamamlanamadı. Maliyetlerin daha da artması sebebiyle bir türlü başlayamayan şantiye alanı boşaltıldı. Şantiye yetkilileri inşaat vincini ve yapı malzemelerini toplamayarak alanı terk etti. Gaziantep’in önemli sağlık kuruluşlarından biri olan 25 Aralık Devlet Hastanesi’nin ek binasının ne zaman tamamlanacağı ise bilinmezliğini koruyor.

BU İNŞAAT NEDEN TAMAMLANAMADI?

İnşaata başlayan firma, inşaatın yüzde 15’i geçmemiş olması kaydıyla cayma hakkının olması sayesinde projeden çekildi. İlgili firmanın ihaleyi 168 milyon 700 bin liraya aldığını belirten şantiye yetkilileri maliyetlerin iki katını dahi geçtiğini ifade etti. Güncel inşaat maliyetinin 390 milyon lira olduğunu ifade eden yetkililer maliyetlerin daha da artacağından korktukları için projeden çekildiler. Fiyat katsayılarının iki ve üzeri olması halinde inşaatın tekrar başlatılacağı belirtildi. Kamu müteahhitlerine ilişkin torba yasanın imzalanmasını beklediklerini ifade eden şantiye yetkilileri fiyat artışlarıyla ilgili yasanın geçmesi halinde inşaata devam edilebileceğini belirtti. İlgili torba yasanın çıktığı ancak Cumhurbaşkanı’nın henüz imzalamamasından dolayı kamu müteahhitlerinin zor durumda olduğu ifade edildi.

ARTAN MALİYETLER İNŞAATIN DURMASINA NEDEN OLDU

Şantiye yetkilileri “Girdi maliyetleri altından kalkılabilecek türden değil artık. İnşaatın sonunda oluşacak olan zarar beş ila on milyon lira civarında olsa Kabul edilebilir. Ancak ihalenin alınmasından bu yana girdi maliyetleri neredeyse üç katına ulaştı. Hele son altı aydaki fiyat artışı tahammül edebileceğimiz seviyede değil” ifadeleriyle inşaatın durma sebep olan girdi maliyetlerini gözler önüne serdi. İnşaat sonuçlanabilseydi elde edilecek olan yapıda 140’ı tek kişilik olmak üzere 182 oda yer alacaktı. Hastane ek binasının ne zaman tamamlanacağı bilinmediği gibi henüz resmi bir açıklama da gelmedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum